Se alla

Barn och ungdomars hälsa

  • Liberalerna vill att barn som övernattar på sjukhus alltid ska ges möjlighet att ha en vårdnadshavare sovande hos sig och att man i största möjliga mån får eget rum.
  • Liberalerna vill att Region Sörmland utvecklar mobila team speciellt anpassade för vård av barn i det egna hemmet.
  • Liberalerna vill att barn- och ungdomspsykiatrin tillförs resurser för att snabbt kunna hjälpa barn och unga som utsätter sina kroppar för självskadebeteende eller ätstörningar samt att regionen samverkar med skolan för förebyggande insatser.

Liberalerna vill att alla barn och ungdomar garanteras en trygg hälso- och sjukvård. Barnhälsovården, inom primärvården, ska vara tillgänglig, flexibel och anpassad efter den enskilde individens behov. Alla barn och ungdomar i Sörmland ska garanteras samma möjligheter till en vård av hög kvalitet oavsett vart i länet man bor.

För att ge barn och unga en trygg sjukhusvistelse ska det alltid finnas plats för minst en anhörig vid övernattning på sjukhus och i samband med operationer och att man i största möjliga mån ska få ett eget rum och inte behöva dela rum med annan patient och dess anhöriga. Den övernattande anhörige ska ges möjlighet att köpa mat och kunna äta tillsammans med sitt barn. Liberalerna kommer aktivt arbeta för att det framöver ska finnas möjlighet att erbjuda barn och unga vård i hemmet genom mobila läkarteam.

Samarbetet mellan regionen, kommuner och socialtjänsten avseende barn och ungdomars hälsa måste enligt oss liberaler förbättras. Ett exempel är vikten av att regionen ger utbildningsinsatser riktade till elevhälsa och skolpersonal i samverkan med kommunerna i syfte att upptäcka barn och ungdomar som befinner sig i riskzonen. Liberalerna vill att barn- och ungdomspsykiatrin (BUP) omgående tillförs resurser för att snabbt kunna hjälpa barn och unga som utsätter sina kroppar för destruktiva handlingar, som självskadebeteende eller ätstörningar. Barn ska inte riskera att dö i väntan på att få hjälp. Dietister, logopeder och psykologer specialiserade inom ätstörningsproblematik är exempel på professioner som ska samarbeta mellan skolor och regionen.

En grupp som kräver särskild uppmärksamhet är barn och ungdomar som kommer från krigsdrabbade områden. För att vården ska kunna ge dessa individer det stöd de är i behov av krävs en fördjupad kunskap. Därför ska traumateam inrättas, i samverkan med länets kommuner, i syfte att ge särskilt utsatta barn det stöd och hjälp de behöver.

 

Ladda hem som PDF